Dominantní mutace

Standard grey (SS) - tato mutace je základní a nejrozšířenější barva u nás. I když se této barvě říká divoké zbarvení, od svých divokých předchůdců se liší- ti měli jinak rozloženou barvu a nádech do hněda. Standardi jsou nejkvalitnější po stránce zdravotní i chovné, pro zaručení kvality chovu je dobré všechny barevné mutace křížit s nimi zpět.

Kožešinový vzor- šedá srst, bílé břicho, boky jsou modrošedé, na hřbetě přecházejí v tmavě šedou až skoro do černa, bříško je bílé a od boků má být zřetelně ohraničené. Oči tmavé a uši šedé.

Chlup - spodní zóna je šedá, stužka bílá a závoj šedý.

PB202591.JPG
 

Black Velvet (Gunning Black, VS) - další nejčastější barevná mutace u nás. Vznikla roku 1956 zkřížením tmavých Standardů na farmě chovatele Gunninga. S touto mutací se pojí letální faktor. Nejde přímo o barvu, ale o rozložení barvy po těle- na hlavě a hřbetě mizí vzorek aguti.

Kožešinový vzor- černě zbarvené chlupy na hřbetě a hlavě (závoj má až modročernou barvu), světlejší, jasně ohraničené boky od bílého (stříbrobílého) břicha. Na bocích mají chlupy jasný aguti znak. Black Velveti mají jasnou charakteristickou tmavou masku (obočí je tmavé). Na packách tmavé proužky. Oči tmavé a uši tmavě šedé. Kožešina je velmi hustá a podobná plyši- sametu.

Chlup -
na hlavě a hřbetě - spodní zóna tmavě šedá, bez stužky, závoj je černý
na bocích: spodní zóna šedá, stužka bílá a závoj je šedý až černý

mblackvelvet.jpg
 

Wilson white (WS) - tato mutace se objevila na farmě amerického chovatele Wilsona v r. 1955, jde o první barevnou mutaci. S touto mutací se také pojí letální faktor.

Tato bílá mutace může mít i šedivé znaky v kožichu. Potomci této mutace můžou mít jasně ohraničené šedivé znaky, pak se tomuto zbarvení říká White mosaic. Pokud má kožich celý stříbrný, nazýváme toto zbarvení Silver a pokud má neohraničené šedivé fleky, jmenuje se Silver mosaic.

Kožešinový vzor- čistě bílá (bez tmavých chlupů) s tmavýma očima a ušima. Na kořenu ocasu se může objevit černý kroužek.

Chlup- po celé délce sněhově bílý. U znaku mosaic, silver či silver mosaic má tmavý chlup aguti znak: spodní zóna je bílá až světle šedá, stužka světle šedá a závoj je tmavě šedý až černý.

wilson.jpg
 

Homo beige (Blond, BB) - tato barva nese genetický kód BB. To znamená, že je to dominantní barva a se standardem SS se budou rodit pouze hetero béžové činčily BS.

Kožešinový vzor- světle béžová či blonďatá srst, bílé břicho, světle růžové uši a oči světle červené. Pro tuto barvu je charakteristický modrý věnec v panence.

Chlup - spodní zóna krémově bílá, stužka bílá a závoj je blonďatý či světle béžové.

mblond.jpg
 

Hetero beige (BS) - tato barva nese genetický kód BS a je také dominantní. Se standardní činčilou (SS) se narodí na 50 % standardní činčily (SS) a na 50% hetero béžové činčily (BS). Hetero beige můžeme rozdělit na tmavou, střední a světlou.

Kožešinový vzor- tmavě béžová až světle béžová srst, bílé břicho, oči červené až rubínové, uši růžové.

Chlup - spodní zóna krémově bíla až tmavě béžová, stužka bílá a závoj tmavě béžový.

mbeige.jpg
 

Black ebony - jedinci této mutace se mohou mezi sebou křížit, takže potomek může mít oba rodiče ebony (pak mluvíme o homo ebony) nebo jen jednoho a druhý rodič bude většinou standardní šedá činčila (hetero ebony).

Homozygotní ebony (EE) - srst je celá uhlově černá, černé břicho. Oči i uši jsou tmavé. Je to dominantní barva a se standardem se budou rodit pouze hetero ebony. Homo ebony lze poznat pouze genetickými testy nebo tím, že ho dáme do páru se standardem a budeme čekat, jestli se po nejméně jak deset vrhů nenarodí standard. Proto je lepší používat pro úplně černou činčilu název Extra dark ebony- tyto mutace jsou opticky identické.

Heterozygotní ebony (ES) - barva kožichu se podobá barvě standard, s tím rozdílem, že mají šedivé i břicho. Tuto barvu rozdělujeme dle tmavosti na light, medium, dark a extra dark.

Kožešinový vzor - černá činčila s černýma ušima a tmavýma očima. Světlá stužka vymizí v různých částech těla, na bříšku vždy- tedy nemají bílé břicho.

 

Light ebony - vypadá jako standard, ale má tmavě šedé břicho. Oči tmavé, uši šedé.

Chlup - spodní zóna tmavě šedá, šedá stužka, černý závoj (na břiše vymizí stužka).

mstandard.jpg
 

Medium ebony - tmavě šedá srst, hřbet je černý, břicho a boky výrazně šedé, kořen ocasu černý. Oči tmavé, uši šedé.

Chlup - spodní zóna tmavě šedá, žádná stužka, černý závoj (v šedivých bokách je aguti znak: šedá stužka).

mebonymedium.JPG
 

Dark ebony - kožíšek je celý černý, boky a břicho jsou trošku světlejší než hřbet. Oči tmavé, uši tmavě šedé až černé.

Chlup - spodní zóna tmavě šedá, žádná stužka, černý závoj.

mebonydark.jpg
 

Extra dark ebony- celý kožíšek je krásně leskle černý. Oči tmavé, uši tmavě šedé až černé.

Chlup - po celé délce černý.

mEDE.jpg
 

Blue slate - tuto mutaci poprvé odchoval kolem roku 1960 G. Lutz (Německo). Je to mutace kódovaná dominantním genem, který odebírá srsti na hlavě vzorek aguti. Začínají se dobarvovat až po půl roce, takže jsou jako mláďata k nerozeznání od black velvetů. Velmi pravděpodobně se s touto mutací pojí letální faktor.

Kožešinový vzor- šedomodrá srst s černou maskou na hlavě, bílé bříško, tmavé oči, šedé uši. Stužka chybí na srsti a na hlavě, srst na hřbetě však stužku má, takže je na ní obvyklý vzorek aguti.

Chlup - spodní zóna tmavě šedá, bílá stužka, závoj šedý až černý.

 

mslate.jpg
 

 

Autor: Monika Fazekašová
Foto: Lenka Měsíčková, Anna Gumuláková, Lenka Dvořáková a Žaneta Vondráčková