Recesivní mutace

Recesivní mutace není vhodné chovat na sobě. Jako Violet x violet nebo Sapphire x sapphire,... Kazí se barva, tvar těla i kvalita srsti.
 

Afro Violet ( FF)
Tato mutace byla objevena v roce 1967 na činčilí farmě ve Rhodézii. Violeti bývají často drobnější, s řidší srstí a nahnědlý, což je způsobeno nevhodných křížením nekvalitních violetů. Proto je vhodnější, pokud není violet kvalitní, dávat na něj spíše genový protějšek. Velmi často se dociluje tmavšího odstínu křížením s Black velvety.

Kožešinový vzor: fialovošedá srst, bílé břicho, oči tmavé a uši šedofialové.

Chlup: spodní zóna je fialovošedá, stužka bílá, závoj světle až tmavě fialovošedý.

 mAviolet.jpg

 ...

Deutsch violet - Německá fialová (DVDV)
Není příbuzný podobné mutaci afro violet. Je tmavší a má výrazný nádech do modra. 

Kožešinový vzor: rovnoměrně tmavě fialovomodrá srst, břicho je sněhově bílé, od boků zřetelně ohraničené, oči tmavé a uši fialové až šedé.

Chlup: spodní zóna fialovošedá, stužka bílá, závoj tmavě fialovomodrý.

mdeutsch.jpg

...

Sapphire (MM)
Barva Sapphire vznikla spontánně ze dvou standardů v roce 1963 na farmě M. Larsena v USA a byla dříve nazývánanBlue Dan nebo Blue power (modrý úsvit, modrý pudr). Efekt modré barvy ve srovnání se standardem není způsobennzmenšením množství pigmentu, ale sražením pigmentových zrn k sobě. Má velmi pěknou a hustou kožešinu, ale nevhodným křížením je velmi častá horší kvalita a barva srsti. Proto je nutné tuto kvalitu zachovávat křížením přes kvalitní Standardy a dávat vždy k safírovi genový protějšek.

Kožešinový vzor: modrošedá srst, bílé břicho, tmavě modré oči a uši u hlavy růžové, dál pak přechází v modrošedou.

Chlup: spodní zóna je světle modrošedá, stužka bílá, závoj světle až tmavě modrošedý.

 msapphire.jpg

 ... 

Charcoal (CCCC)
Tato mutace vznikla v padesátých letech v USA. Charcoal bývá často zaměňováň s mutací Light ebony. Od této
mutace se ale liší, především barvou srsti, která je oproti lesklým ebonům matná a nádechem do hněda.

Kožešinový vzor: po celém těle tmavě šedý, až antracitový, s nádechem do hněda, tmavé oči a uši šedé.

Chlup: spodní zóna je tmavě šedá, stužka není, závoj je tmavě šedý.

 mcharcoal.jpg

 ...

Recesive White Lowe (WW)
Vzhledově podobná mutaci goldbar, první jedinec se narodil na Lowelově ranči r. 2002 v Kanadě ze dvou standardů.  S touto mutací se nepojí letální faktor.
Někteří chovatelé si myslí, že tato mutace a mutace Goldbar jsou totožné. Goldbar se poprvé objevil na Baarově ranči o několik let dříve. Dnes již několik chovatelů tyto 2 barvy křížili a tato doměnka se potvrdila.

Kožešinový vzor: srst krémově bílá v barvě šampaňského, oči tmavě růžové.

Chlup: spodní zóna krémově bílá, stužka bílá a závoj krémově zlatavý.

lowelka.jpg

 ...

California Recessive White - CRW (WW)
Tato mutace se poprvé objevila v Německu v 50. letech, pak na ranči v Kalifornii. Mláďata se rodí normální, ale přibližně ve věku 2- 5 let jim začíná postupně bělat okolí očí, uši, čumák a ocas. Asi v 8 letech jsou zcela vybarvené (skoro bílé). S touto mutací se nepojí letální faktor. Někteří chovatelé jsou toho názoru, že to jsou pouze znaky stáří které jsou silnější v určitých liniích a dědí se recesivně. Mohou se vyskytovat ve všech barevných mutacích

Kožešinový vzor: mohou se vyskytovat v jakékoliv barevné mutaci. Bílé znaky přecházejí do normálního zbarvení, typické jsou bílé kruhy kolem uší, očí, ocasu a na čumáku.

maja1.jpg   
foto zdroj internet

 ...

Goldbar (BB)
První jedinec této mutace se narodil ze dvou standardů r. 1955 v Kalifornii, jeho barva připomínala zlato, proto název Goldbar. 

Kožešinový vzor: zlatobílé zbarvení (barva šampaňského), bilé břicho, oči tmavě červené nebo černé, uši růžové.

Chlup: spodní zóna krémově bílá, stužka bílá a závoj krémově zlatavý.

lowelka[1].jpg

 ...

Black pearl
Tato barva vznikla v roce 2008 v Polsku v chovu Elzbieta a Thomasz KucharczakVznikla při snaze vyšlechtit hodně tmavé Dánské standardy. Prvních 5 jedinců této barvy chovali s tmavými Standardy. Barva se stávala tmavší a tmavší, až vznikla černá srst až k linii na boku oddělující bílé břicho. Dalším chovem zjistili, že je barva recesivní.
První chovaní jedinci byli menšího vzrůstu.  
Není vhodné chovat Black pearl x Black velve. A Black pearl x Ebony. Kazí se tím podstata barvy.

Kožešinový vzor: záda i boky černé, jasně ohraničené boky od bílého břicha, ocas černý, oči tmavé a uši šedé, pod ušima má bílé chlupy.

Chlup: Záda - spodní zóna je tmavě šedá, stužka šedá, závoj je černý.
Břicho - podsada je  šedá, závoj je bílí. 

blackpearl.jpg

 ...

Royal Persian Angora (RPA)
Nejcharakterističtějším znakem této mutace je dlouhá jemná srst o délce 6 cm a více. Na hlavě má srst kratší, kolem uší delší, na tváři nebo na ocasu je dlouhá 8 cm a více. Poprvé se tato mutace objevila 196O na ranči v Texasu, dlouhá srst však nebyla zajímavá pro zpracovatele kožešin. Naštěstí gen nebyl ztracen a v roce 1997 Tamara Tucker a Pamela Biggers (Texas) nakoupily dlouhosrsté činčily z Briscoes a dalších 8 let se zabývaly jejich šlechtěním (zlepšení délky a barvy chlupu). V letech 1995 - 2005 vzbudila Royal Persian Angora velký zájem u obdivovatelů a zájmových chovatelů činčil, kteří jí začali více rozšiřovat. Nyní je stále populárnějším koníčkem zájmových chovatelů, kteří se tuto mutaci snaší šlechtit v různých barevných variantách.

Kožešinový vzor: šlechtí se ve všech možných barevných mutací

Chlup: dle mutace, chlupy dorůstají délky až 6cm, na ocase a lících 8cm.

mangoraw.jpg

 ...

Locken
Dříve se také označovali REX - Rexfell, nebo Curli. 

V Německu se narodili například u chovatelky R.Schmidt a později, v roce 2004 i první jedinci u chovatelky D. Klein. U obou rodičů nebyl znám žádný gen vedoucí k zvlněné činčile. Tahle ebony činčilka se silně zvlněným bříškem a lehce zvlněnými zády byla pak nositelkou genu, se kterým začal chov locken činčil v Německu.
Locken-gen s sebou nese jednu zvláštnost. Je vázán na ebony gen, a tudíž není možné vytvořit locken činčilky s bílým bříškem.
Existuje několik názvů právě pro locken ale vzhledem k tomu, že byly objeveny v Německu u chovatelky R. Schmidt, tak se chovatelé v Americe dohodli, že mezinárodní a jediný korektní název bude právě Locken, protože byly takto nazvány právě u této chovatelky. U těchto činčil se odvíjí intenzita kudrlin od hustoty srsti. Čím hustší srst tím jemnější kudrlinky, které zůstávají spíše jen zvlněné. Čím řidší srst o to silnější jsou kudrliny až to připomíná vlasy afro Američana. Takže pokud na sebe spárujete husté jedince, vzniknou vám pouze lehce zvlněné locken.


Jsou 3 stupně kadeřavosti:

1. plná locken – zde se jedná o extrémně zvlněné kudrliny. Zde je opravdu nutné srst pravidelně kontrolovat a případné dredy vytrhat a pročesat občas hřebenem na kočky. Anebo silně kudrnaté s více uvolněnými kudrlinkami, které jsou o něco vzdušnější a volnější.  
2. poloviční locken – Bříško je kudrnaté a záda lehce zvlněná, anebo jen místy zvlněné nebo celotělově zvlněné.
3. bez znaků – a to jsou pouze genetičtí nositele.

Již u mláďat je možno sledovat různě silné zvlnění srsti. Není žádoucí zvlnění srsti do očí a zvlnění fousků. Pro chov těchto zvířat je velmi důležité se soustředit na lesk srsti, protože zvlněním vzniká jistá matnost a tím i nádech červené v srsti.

Kožešinový vzor: šlechtí se ve všech možných barevných mutací.

Vlnitá srst po celé délce chlupu. 

lock01.jpg
 ...

Dwarf
První známá trpasličí činčilka se narodila v roce 1989 na farmě Pete a Sue Kiseskey, PSK Chinchilla, v jižní Kalifornii. Trpasličí činčily mají poměrně velkou, tupou hlavu a velké oči. Velikost těla je asi polovina normálně dospělého zvířete; hmotnost je 300 až 450 g. Vejdou se do jedné dlaně. Boky jsou však velikostí poměrně široké. Dwarf má menší chodidlo a kratší nohy, krátký a huňatý ocásek.
Rodí se stejně velké, jako normální činčily, proto se smí párovat jen trpasličí samec s normálně velkou samicí s vlohou pro Dvarf - genem. Nikdy nešlechtíme Dwarf samici! 

Kožešinový vzor: šlechtí se ve všech možných barevných mutací.

 dwarf.jpg

 

Autor: Monika Fazekašová, Christina Spusta a Žaneta Vondráčková
foto: Lenka Měsíčková, Christina Spusta a Žaneta Vondráčková