IV. Mezinárodní výstava barevných mutací činčil jihoamerických
3.11.2012 Srch

Výstavy se účastnilo se celkem 164 činčil

81 činčil od 17 vystavovatelů z Čech

19 činčil od 3 chovatelů z Polska

64 činčil od 3 chovatelů z Rakouska

Výsledky:

Kategorie Standard grey junior:

1.místo - Ludwika Czyz PL

2.místo - Ludwika Czyz PL

3.místo - Birgit Mangelberger A

Kategorie Standard grey:

1.místo - Daniela Němcová CZ

2.místo - Ludwika Czyz PL

3.místo - Ludwika Czyz PL

Kategorie Beige:

1.místo - Birgit Mangelberger A

2.místo - Jitka Šenfeldová CZ

3.místo - Eder Günter A

Kategorie White:

1.místo - Birgit Mangelberger A

2.místo - Elvira Hofeger A

3.místo - Elvira Hofeger A

Kategorie Ebony:

1.místo - František Pytlík CZ

2.místo - Birgit Mangelberger A

3.místo - Elvíra Hofeger A

Kategorie Black velvet:

1.místo - Birgit Mangelberger A

2.místo - Ludwika Czyz PL

3.místo - Romana Žaludová CZ

Kategorie Violet,Sapphire:

1.místo - Birgit Mangelberger A

2.místo - Birgit Mangelberger A

3.místo - Birgit Mangelberger A

Miss sympatie:

Beige violet Sc - Monika Fazekašová CZ

Šampion výstavy:

Black velvet - Birgit Mangelberger A

 

Dále byli uděleny diplomy všem chovatelům, jejichž činčila byla oceněna I.třídou.

 

Již tradičně byl pro pořádání IV. Mezinárodní výstavy barevných mutací činčil Jihoamerických zvolen penzion PLUTO v Srchu u Pardubic. A to nejen pro velice příjemný a vstřícný přístup personálu, ale i proto, že je zde k dispozici kompletní zázemí, včetně ubytovací kapacity pro vystavovatele, kteří přijíždí z větší vzdálenosti.
Termín pro konnání výstavy byl stanoven na 3. listopadu 2012 a k našemu velkému překvapení se nám sešlo v přihláškách téměř 160 činčil všech věkových kategorií a barevných mutací. Organizátoři se pro tentokrát rozhodli pro rozdělení jednotlivých zvířat do více kategorií než tomu bylo v minulosti. Vypsány byly následující kategorie: standard do sedmi měsíců; standard nad osm měsíců; bílé a jejich mutace; béžové a jejich mutace; afro violet, safír a blue diamond; black a brown velvet; ebony a jejich mutace. A navíc vyhlášení absolutního šampióna výstavy.
Hned ráno při přejímce a zaklecování zvířat, byla všechna rozdělena do kategorií podle barevných mutací a rovnána na tácy v jednotlivých expozicích. Již v tuto dobu byli přítomni posuzovatelé pán Jan Číž z Polska a za Čechy pán František Pytlík, který přizval k posuzování odborníka na barevné mutace pána Waltra Mangelbergera z Rakouska.
Posuzování bylo doslova hektické pro vysoké zastoupení v jednotlivých kategoriích. Probíhalo ve sledu mutací tak jak jsou již vystavovatelé zvyklí: standard mladá zvířata do sedmi měsíců věku, těch se představilo devatenáct, devět z českých chovů, šest z Rakouska a čtyři z Polska, z celkového počtu bylo ale pouze osm zvířat hodnoceno první třídou. Následovala kategorie standard nad osm měsíců, tedy dospělá zvířata, kterých bylo vystaveno sedmnáct, čtyři z polského chovu, čtyři z rakouských chovů a devět od domácích vystavovatelů. Do 1. třídy bylo zařazeno pouze sedm zvířat.
Následně se posuzovali činčily bílých mutací, kterých se na posuzovacím stole sešlo úctyhodných třicetdevět, devatenáct z nich bylo hodnoceno první třídou, což poukazuje na to, že u bílých mutací je ještě co zlepšovat.
Další na řadu přišli činčily mutací violet a safír, těch bylo vystaveno pouze čtrnáct a bohužel jsme protentokrát neviděli žádného Blue Diamonda a opět pouze polovinu zvířat - sedm bylo možné zařadit do 1. třídy.
Jako velký příznivec mutací beige jsem se dočkala posuzovaní samostatné kategorie těchto, po standardech, nejvhodnějších zvířat do chovu pro křížení a zvýraznění ostatních barevných mutací. Hodnotilo se patnáct zvířat a pouze osm bylo hodnoceno první třídou, což mě osobně velice zklamalo! V první třídě byla zařazena tři zvířata z Polska, tři zvířata z Rakouska a pouze dvě od Čechů. U této mutace byly největší rozdíly v kvalitě kožešiny, vůbec nebyla udělena druhá třída, šest zvířat bylo hodnoceno třetí třídou a jedno dokonce až čtvrtou, k mému velkému údivu to bylo zvíře z Polska, kde jsem čekala výbornou kvalitu vzhledem k tomu, že je u nich tato mutace zařazena v dotačním systému.
Další na řadu přišly, rovněž nově oproti minulé výstavě, v samostatné kategorii činčily mutací black a brown velvet. Vystaveno bylo jedenáct zvířat, pouze tři hodnocena první třídou, všichni black velvet, nejlepší z Rakouska, druhý v pořadí z Polska a třetí z Čech.
Poslední byli hodnoceni zástupci činčil v mutacích ebony, kam byla dosti nešťastně zařazena i všechna zvířata s "ebony" v genech. Co to znamená? Že čtyřicettři zvířat hodnocených v této kategorii nebylo na první pohled pouze "černých" jak by název napovídal, ale byli zde k vidění i mutace TAN a všechna barevná zvířata s genem "ebony" například blond ebony či violet ebony a právě taková na to nejvíce doplatila, proto se realizační tým rozhodl na příští výstavě pro další rozdělení této kategorie.
V odpoledních hodinách byla do programu zařazena přednáška o veterinární problematice v chovu činčil, kterou si bravurně připravila a přednesla MVDr. Mináriková, která pracuje na veterinární klinice v Brně - Palackého.
Závěrem bych si za celý realizační tým dovolila poděkovat generálnímu sponzorovi firmě Vitakraft chovex s.r.o. Hnojník i všem ostatním sponzorům, kterými byli: Apetit s.r.o. Chotěboř, Křížův mlýn Pečky, Elektro Jiří Šenfeld Pečky, Miloslav Zahálka Sušice, Anbio s.r.o. výrobky JR Farm, Vera Weber Chrustenice, Stanislav Pohorský Znojmo, Silvie Kupčíková Růžďka, Veronika Kosterová Slavkov, chovatelům, vystavovatelům, velký dík patří posuzovatelům, kteří svoji práci odvedli zcela zdarma, návštěvníkům, MVDr. Minárikové, že si udělala čas na cestu z Brna do Srchu a provozovatelům penzionu PLUTO, za perfektní zázemí.
A úplně nakonec bych vás všechny čtenáře pozvala na již V. Mezinárodní výstavu a I. Českou výstavu barevných mutací činčil Jihoamerických, kterou připravujeme na 9. března 2013 opět v penzionu PLUTO v Srchu u Pardubic.

Autor: Eva Černá