II. mezinárodní výstava barevných mutací
činčil jihoamerických 

5.11.2011 Srch

iivysava.jpg

Již na I. mezinárodní výstavě barevných mutací činčil Jihoamerických ve Vojkovicích  jsme se rozhodli pro zrealizování II. mezinárodní výstavy barevných mutací činčil Jihoamerických. I přes všechny problémy, které se od té doby v ZO speciální organizaci činčil Jihoamerických musely řešit se nám náš záměr podařil zrealizovat.

Oproti původně zmiňovanému výstavnímu areálu ZO v Holicích, který nám byl nabídnut paní Korbovou v termínu 12. 11. 2011 v době konání Celostátní výstava nutrií, jsme v srpnu po jednání s předsedou ZO Holic, který nám naši účast nepotvrdil, byli nuceni hledat jiné prostory.

Oslovili jsme provozovatele v Penzionu PLUTO v Srchu u Pardubic, kde již s pořádáním výstav činčil mají zkušenosti a vše se v dobré obrátilo. Byl dohodnut stejný termín 12. 11. 2011 a přípravy na výstavu mohly vypuknout v plném proudu.

Propagace, obeslání chovatelů činčil pozvánkou k účasti, objednat posuzovatele a začít připravovat výstavní fundus. Zkontrolovat výstavní klece, natřít stůl pro posuzování, aby se tam vyjímal Šampión výstavy při pózování fotografům, vyzkoušet funkčnost bílých zářivek a v neposlední řadě začít připravovat vlastní zvířata…

K našemu překvapení se rychle začaly scházet vyplněné přihlášky a oproti I. mezinárodní výstavě ve Vojkovicích, které se zúčastnilo 53 zvířat, se nám sešlo 75 činčil nejrůznějších mutací.

Změna nastala i ve složení vystavovatelů, počet se navýšil o jednoho a tím bylo přihlášeno deset vystavovatelů, osm z Čech a dva z Polska, ale změnil se poměr sil ze strany pohlaví – osm dam chtělo převálcovat dva pány a jak to nakonec dopadlo ?

Po přejímce zvířat veterinárním lékařem a zaklecování, byla všechna zvířata rozbělena podle barvy do pěti kategorií. Standard do 7 měsíců, standard 8 a více měsíců, černé mutace, bílé mutace a barevné mutace. Ke stolu se postavili dva posuzovatelé, z domácích řad pan František Pytlík a pan Jan Czyź z Polska.

Jako první se před řady publika pod světla bílých zářivek postavila dvanáctičlenná skupina  mladých standardů, kde byla rozdána hodnocení 3x 3. třída, 6x 2. třída a 3x 1. třída, ze kterých se určilo pořadí a nejlepší se mohl těšit na druhý souboj o celkového šampióna. Již tak dobrá kvalita nebyla v druhé skupině dospělých standardů, kde z třinácti byla udělena 2x 4. třída, 3x 3. třída, 3x 2. třída a 5x 1. třída – zde je vidět, že na dospělých zvířatech se vyzrálost lépe posuzuje. Všech šest umístění si odnesla zvířata z Polské farmy Ludviky a Jana Čížových  a dva nejlepší standardy čekal souboj o celkového šampióna.

Druzí na řadě byli zástupci černých mutací, kde se společně hodnotili Black velveti, kterých se zúčastnilo devět a dva  ebony zástupci, rozdána by hodnocení 1x 4. třída Black velvet, 3x 3. třída Black velvet a 1x 3. třída ebony, 4x 2. třída Black velvet a 1x 2. třída ebony a pouze jeden Black velvet byl zařazen do 1. třídy. Všechna tři první místa bylo opět obsazena vystavovateli z PL, do boje o celkového šampióna postoupil Black velvet z farmy Ludviky a Jana Čížových, na druhém místě byl Black velvet ze stejného chovu a na třetí příčce se umístil ebon od Jana Ligockého PL.

Potom se přistoupilo k posuzování bílých mutací, v poli sedmnácti zvířat byly k vidění téměř všechny mutace se zastoupením „White“ a hodnotilo se takto: 1x 5. třída white beige mosaic, 5x 4. třída pro pink white a white violet, 2x 3. třída pro white mosaic, 4x 2. třída pro pink white a wilson white a 5x 1. třída. Tady jsme se dočkali domácího vítězství, do souboje o celkového šampióna postoupila white ebony Martiny Tejnilové, na druhém a třetím místě se umísti Josef Zetek s pink a wilson white.

Jako poslední přišlo na řadu nejpočetnější pole sedmnácti barevných mutací, které byly hodnoceny: 3x 5. třída pro safíra a dva TAN, 2x 4. třída pro TAN a dva beige, 8x 3. třída pro beige, TAN, violet a safír mutace, 6x 2. třída opět zastoupena beige, TAN, violet a safír a 3x 1. třída ze které vzešly stupně vítězů ve složení: 1. místo Jan Ligocki PL s mutací beige, na 2. místě opět beige od Josefa Urbance a 3. místo obsadila Romana Kaiserová s mutací violet ebony.

Při závěrečném výběru celkového šampióna se vybíralo ze dvou standardně zabarených, Black velveta, white ebony a beige a celkovým šampiónem stal samec Blac velvet z farmy Ludviky a Jana Čížových PL.

Emoce pomalu utichaly při obědě, který byl zajištěn personálem Penzionu PLUTO, jehož součástí je příjemná restaurace s širokým sortimentem. Nejen klasika – svíčková s knedlíkam a řízek s brambory, ale i minutková kuchyně a k mému překvapení i pizza z kamenné pece je běžné nabídce a i zde byla předvedena vysoká kvalita.

V odpoledních hodinách byla výstava zpřístupněna pro veřejnost a zároveň k radosti všech byla připravena bohatá tombola. Její největší část byla obsazena sortimentem pro činčily, seno, krmeni i nějaké ty pochoutky… velkým lákadlem pro dospělé byly čtyři lahve moravské slivovice. Zde se patří poděkovat sponzorům, kterými byli Český svaz chovatelů, Apetit, Křížův mlýn Pečky, MAGNUMTAXI, pan Malina a Činčilky Znojmo.

Na 16h byla pozvaná MVDr. Milena Martincová, která pracuje v Hradci Králové na veterinární klinice ZOOvet. Pro všechny chovatele a ostatní zájemce si připravila přednášku a o správném chovu činčil a zmínila nejčastější zdravotní problémy, které se u činčil vyskytují a jak si s nimi poradit buď v domácím prostředí nebo jaké jsou v tomto odvětví možnosti veterinární medicíny. Po přednášce byl připraven společenský večer, kde si mezi sebou chovatele mohli nadále vyměňovat své zkušenosti.

Závěrem bych chtěla poděkovat všem zúčastněným, především pořadatelům, bez kterých by se tato skvělá akce nemohla uskutečnit a za ZO speciální organizaci chovatelů činčil Jihoamerických vás již teď pozvat k obeslání či návštěvě naší další výstavy, kterou plánujeme v dubnu 2012. Aktuální informace najdete na http://www.zocsch-cincily.eu/

Eva Černá

 

 

Výsledky: 

Na výstavu dorazilo 75 činčil různých barevných mutací - 25 činčil z Polska a 50 činčil z Čech.


Zde jsou výsledky v jednotlivých kategoriích:

Kategorie standard
1) místo - Czyz PL 
2) místo - Czyz PL 
3) místo - Czyz PL


Kategorie tmavé 
1) místo - Czyz PL 
2) místo - Czyz PL 
3) místo - Ligocki PL 


Kategorie světlé 
1) místo - Ligocki PL 
2) místo - Urbanec CZ 
3) místo - Kaiserová CZ

Kategorie bílá 
1) místo - Tejnilová CZ 
2) místo - Zetek CZ 
3) místo - Zetek CZCelkový šampion - Czyz PL